Бути чи не бути муніципальному ринку? - 4 Квітня 2011 - Немирівська міська рада
Головна » 2011 » Квітень » 4 » Бути чи не бути муніципальному ринку?
14:36
Бути чи не бути муніципальному ринку?
 
Інтерв’ю з міським головою О.В. Качуром.
 
 
  - Олександре Вікторовичу, після трьох років «війни» за перенесення малого ринку з центру на периферію, рішення щодо створення муніципального ринку – це компроміс з підприємцями, спроба порозумітися з ними та розв’язати конфлікт мирним шляхом чи поразка міської ради?
  - Поразкою це я не вважаю. Скоріше єдиним правильним шляхом для вирішення проблеми.
  Як ви знаєте, в цьому році із бюджету міської ради в районний бюджет вилучено 4,2 млн. грн., при тому, що витрати залишилися без змін. А це утримання дитячих садочків, благоустрій міста, ремонт доріг і таке інше.
  Я звертаюся до шановних депутатів: де взяти кошти? Чим наповнювати бюджет? В даному випадку я бачу один вихід - для наповнення міського бюджету використовувати усі можливі джерела наповнення. Берегти кожну копійку.
  Міська рада прийняла рішення, щоб на землі, яка належить громаді, створити в місті ринок, облаштувавши робочі місця та надати йому статус муніципального.
  Компромісу досягнуто. Підприємці матимуть постійні робочі місця, покупці - послуги, а міський бюджет податки. Але не так сталося, як планувалася. На сесії міської ради частина депутатів, яких обрав народ, нехтуючи їх інтересами, проголосувала за передачу землі, на якій знаходиться стихійний ринок, у власність райспоживспілки.
  Шановні депутати, чиї інтереси ви захищаєте?
  Я, як міський голова та ви, депутати, в першу чергу зобов’язані захищати інтереси міста, а не інтереси керівників приватної структури. Жодних особистих претензій до Немирівської райспоживспілки я не маю, але всім відомо, що вона вже давно не належить пайовикам району. За останні десять років від цієї могутньої структури майже нічого не залишилися! Все кооперативне майно у приватних руках.
  А тепер їм на додачу, потрібен ще й ринок, або земля під ним. Впевнений тільки в одному, що навколо нього ведуться якісь не чесні ігри, і союзниками в цьому стали деякі депутати міської ради.
  - Муніципальний ринок – благо для міста чи черговий головний біль для Немирівської міської ради?
  - І те, і інше. Але для того, щоб ринок став цивілізованим, треба провести велику роботу за великі кошти. Роками цей торговельний об’єкт був свого роду фінансовим донором для тих чи інших господарів, які лише брали, а нічого не віддавали. І сьогодні люди працюють у вкрай важких умовах, самотужки створюючи хоч якийсь захист від дощу та снігу, мерзнуть чи навпаки - печуться на сонці. Відвідувачі тиснуться у вузьких проходах між контейнерами. Так що для нас спочатку це буде головний біль, а потім, як у кожної хвороби, яку серйозно лікують, криза мине. Принаймні, я хочу вірити в це.
  - Олександре Вікторовичу, коли аналізуєш ситуацію, яка склалася довкола КП «Немирівський ринок», то не можна не помітити таку її особливість: проблеми ринку ніби спеціально створюються кимось для того, щоб підприємці не відчували нестачі адреналіну, а для керівництва міської ради служба не здавалася медом.
  - Це правда. Великі проблеми ринку, на жаль, меншими не стають. І прикро те, що вони створюються штучно і не мають під собою реального підґрунтя. Наприклад, міська рада пішла на поступки і залишає ринок на старому місці всупереч великій кількості заборон, які поставили перед ринком різні служби. Здавалося б, треба радіти цьому. Але ж створюється інша проблема, бо комусь дуже захотілося укласти договір на оренду територій, де розміщено ринок, через райспоживспілку, а не безпосередньо з міською радою. Але повторюю: для того, щоб створити муніципальний ринок, треба укласти угоду з міською радою. Невже не зрозуміло, що посередник – це завжди зайва оплата чиїхось інтересів, в даному випадку райспоживспілки, яка не хоче втрачати солідне джерело прибутку. А треба, щоб ці прибутки «працювали» на місто, а не обслуговували групу осіб. Тим більше, що райспоживспілка нам ще не пред’явила жодного правовстановлюючого документа на майно ринку.
  Скажу відверто: мені не зрозуміла поведінка групи депутатів міської ради, лідером якої є голова фракції Партії Регіонів О.І. Грицун. Хто, як не депутати, яким люди виявили велике довір’я, повинні працювати в міськраді, як одна команда і захищати інтереси громади? Однак дана група народних обранців відверто, як кажуть, до втрати пульсу стає на захист райспоживспілки, хоч сама, мабуть, розуміє, що не права, але замовлення треба виконувати. Ясно, як білий день, що райспоживспілка ніколи не зможе надати правовстановлюючі документи на ринок, бо ж не подала їх на 3 (позачергову) сесію міськради, яка відбулася 28 лютого. Зрозуміло, що з цього знову нічого не вийде. Складається враження, що депутатам-опозиціонерам байдуже, що буде далі, головне завести проблему у глухий кут. Ось і на цей раз вони її не просто завели, а заштовхали у глухий кут, у якому вона, сидітиме тепер довго. І в цьому простежується чиєсь непереборне бажання перешкоджати мені, міському голові, у роботі, створюючи хаос і нерозбериху. За принципом: чим гірше для нього, тим краще для нас. І особливо прикро, що я не бачу підтримки з боку районної влади.
  - Олександре Вікторовичу, устами нашої «парламентської опозиції» на минулій, позачерговій сесії міської ради було озвучено такий «контраргумент»: «Ми знаємо, чим скінчиться укладання договору ринку з міською радою. Спочатку приберуть до рук, а потім на місці ринку виросте чийсь супермаркет»! Що на це ви можете сказати?
  - Скажу так: у міськради і так більш ніж, достатньо підстав, щоб ліквідувати ринок, який з 9 квітня 2007 року існує незаконно, бо цього числа скінчилася дія договору оренди, а нового ніхто не уклав. Але ніхто цього робити не хоче. Навпаки, працюватимемо над тим, щоб підприємці торгували в комфортних умовах. На це піде та ж сама орендна плата, з якої в облаштування ринку ніхто ще не вклав ні копійки. Під час розмов з підприємцями виявляється, що вони платять за оренду землі у декілька разів більше, ніж надходить до бюджету. Я хочу, щоб підприємці ринку зрозуміли, що так далі продовжуватися не може, всьому колись настає кінець, і цей кінець може бути гіршим, ніж він пропонується сьогодні. Роботу КП «Немирівський ринок» треба ввести у правове поле – іншого варіанту міська рада не бачить.
 
 = інтерв’ю з екс-мером П.М. Стороженком =
 
  П.М. Стороженко працював архітектором міста. З 1986р. по 2006 рік - він міський голова Немирова. На період діяльності Петра Михайловича, який тривав майже 20 років, припали найважливіші етапи розвитку нашого міста, в тому числі і становлення малого ринку, навколо якого сьогодні вирують емоції. Кому ж, як не колишньому керівнику міста з найбільшим серед усіх голів стажем, знати усі деталі.
  - Ринок створювався стихійно, - згадує П.М. Стороженко. – Коли я ще працював архітектором, він базувався по вулиці Чкалова за костелом. Це був невеликий майдан, не дуже зручний для торгівлі. Не було ніякого накриття, люди ставали півкругом і складали свої товари на землю, в кращому разі на підстелений килимок. Мешканці довколишніх будинків намагалися закрити цей ринок, бо він їм заважав. А в 1984 році розпочалося будівництво нового районного будинку культури, виникла необхідність перекрити частину існуючої на той час вул. Чкалова, а також забрати ринок в інше місце, тому він перекочував у район колишньої автостанції, яку на той час було закрито, бо вступив у дію новий автовокзал на південній околиці міста. Знову ж цей ринок формувався стихійно. Площа була в калюжах. Аж коли прийшов до влади перший секретар райкому В.М. Хижняк, для людей збудували дерев’яні стелажі і накрили їх. Там сьогодні продають молоко.
  Це був, так би мовити, початок облаштування ринку.
  - Кому тоді належав ринок?
  - Формально він належав райспоживспілці. Тоді не було чіткого законодавства щодо ринків Влада керувалася постановою, згідно якої ринковий збір мали збирати працівники ринку, які підпорядковувалися споживчій кооперації, тому й доручили райспоживспілці керувати ринком.
  - А міська рада тоді не пробувала створити комунальний, чи, як його тепер називають, муніципальний ринок?
  - Тоді про це не могло бути і мови, бо діюче законодавство створення комунального ринку не передбачало. Тому він фактично належав райспоживспілці. Міській раді лише належала земля, яку вона здавала в оренду райспоживспілці. А взагалі було б набагато краще, щоб ще тоді ми створили муніципальний ринок, так би міська рада і місто уникнули б сьогоднішніх проблем.
  - Райспоживспілка сьогодні чинить опір створенню ринку міськради, заявляючи, що вони вклали великі кошти у будівництво цього об’єкту. Голова райспоживспілки М.М. Коба на засіданні «Круглого столу», що проходило нещодавно у міськраді, заявив, що він ринок не віддасть, а якщо його в нього відбиратимуть, то він через суд поверне затрачені на будівництво гроші, бо вже має досвід судової тяганини з міською радою, яку ви тоді очолювали і виграв її. Що ви можете сказати з цього приводу?
  - Почну з того, що ніякого рішення влади щодо будівництва ринку не було. Ринок облаштовували самі підприємці, їх ставало все більше і більше, вони освоювали площу, ставили контейнери. Ставало очевидним, що без впорядкування ринку не обійтися. Першу справу в цьому напрямку зробив формальний господар – райспоживспілка, вона у 1992 році спробувала взятися за будівництво торгового комплексу «1000 дрібниць» і навіть розвалила частину будівлі колишньої автостанції. Але на цьому будівництво закінчилося. Що стосується будівництва ринку, то формально ним справді займалася райспоживспілка, якою на той час керував П.Д. Сокольвак. Але тоді уже був створений ринок як структуриний підрозділ у складі РСС, так що будував ринок сам ринок, директором якого був І.О. Троян. Роль правління райспоживспілки полягала в тому, що вона зібрала кошти з ССТ і кредитувала ним дирекцію ринку. Ці кошти згодом ринок повернув ССТ повністю. Таким чином, територія ринку була заасфальтована і огороджена. Але ніяких документів, які б підтвердили фінансування будівництва, у райспоживспілки немає і бути не може. Але якщо вони раптом звідкись з’являться, то про яке відшкодування затрачених на будівництво ринку коштів через суд може йти мова, якщо ринкові збори давно уже покрили усі затрати РСС на будівництво.
  Дійсно, судова тяганина між міською радою у 90-х роках була. Але не за право володіння ринком, а за право ринкового збору. Був час, коли ринковим збором займалися паралельно міська рада і райспоживспілка. Суд тоді виграла РСС.
  - Як так сталося, що малий ринок розділений огорожею на два ринки. Чи не зручніше було б їх з’єднати?
  - Причиною цього стало кафе, яке належить комбінату громадського харчування – структурного підрозділу райспоживспілки. Точніше не кафе, а земельна ділянка за ним площею 0,04 га. Райспоживспілка, якою керував тоді М.М. Коба, запротестувала і заборонила з’єднувати дві частини ринку, бо тоді об’єднана територія поглинула б земельну ділянку кафе. Довелося ринку відшкодовувати РСС частину зайнятої ділянки, а частина залишилася за кафе. Так от, утворилося нерівне розмежування двох частин ринку.
  - А на межі стоїть туалет, який голова райспоживспілки називає законним об’єктом РСС, бо вона його будувала. Це справді так?
  - Це було не будівництво, а реконструкція приватними особами уже готового комунального туалету, який занедбали.
  - Петре Михайловичу, якою є сьогодні ваша особиста позиція щодо створення у Немирові муніципального ринку?
  - У малого ринку повинен буди один господар – міська рада. Кошти, отримані за послуги, які надає ринок, мають йти на розвиток міста, або ж на розвиток самого ринку. Тому я хочу нагадати депутатам, що їх обрала громада і вони мають служити її інтересам, та порадити їм дійти спільної думки і проголосувати за створення муніципального ринку.
 
  P.S. Редакція «ВН» звернулася до І.О. Трояна, який впродовж багатьох років працював директором КП «Немирівський ринок» і попросила його дати коротке інтерв’ю з приводу права на ринок. І.О. Троян підтвердив: ринок будувало КП «Немирівський ринок» за позичені в райспоживспілки гроші, які згодом позичальнику повернули! Так що ніяких правовстановлюючих документів на ринок у райспоживспілки бути не може.
 
 
 
 
Переглядів: 1195 | Додав: dima | Рейтинг: 4.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Розробка та супровід сайту:
Дмитро Свирида
Офіційний сайт Немирівської міської ради
Copyright MyCorp © 2009 - 2017 Хостинг від uCoz