Пошук

Міждержавне усиновлення в умовах воєнного стану – роз’яснення Мінсоцполітики.

Дата: 14.03.2022 16:05
Кількість переглядів: 271

Фото без опису

Останнім часом засоби масової інформації та соціальні мережі наповнені повідомленнями щодо готовності іноземців усиновити дитину з України та закликами, що українські діти потребують бути усиновленими за кордоном.

??Міністерство соціальної політики наголошує, що міждержавне усиновлення в поточних умовах неможливе, а поширення подібної недостовірної інформації містить ознаки шахрайства та порушення прав дітей.

 Тому ми звертаємось до всіх небайдужих громадян, організацій громадянського суспільства, міжнародних організацій з проханням не поширювати фейки та не наражати дітей на небезпеку.

Справді, через ризики для життя і здоров’я дітей внаслідок війни Росії проти України здійснюється евакуація дітей та сімей з дітьми в безпечні зони в межах України, а також за межі України – до інших держав, у тому числі держав-членів Європейського Союзу.

???? Що передбачено міжнародним законодавством та практикою щодо міждержавного усиновлення в таких умовах.

Політика Управління Верховного комісара ООН у справах біженців щодо усиновлення полягає в тому, що діти, евакуйовані до інших держав внаслідок надзвичайної ситуації, у тому числі діти, яким на території інших держав надано статус біженця, не можуть бути усиновлені, оскільки більшість із них не є сиротами, або немає офіційних достовірних підтверджень цьому.

Таким дітям потрібен відповідний тимчасовий догляд для можливого возз’єднання з сім’ями у подальшому, а не усиновлення.

Крім того усиновлення не повинно здійснюватися, якщо:

• є надія на успішний розшук і возз’єднання сім’ї в найкращих інтересах дитини,

• ще не минув розумний період (зазвичай принаймні два роки), протягом якого були зроблені всі можливі кроки для розшуку батьків або інших членів сім’ї, що вижили.

Держави походження таких дітей та держави їхнього тимчасового перебування повинні докласти усіх можливих зусиль для розшуку членів сім’ї таких дітей, перш ніж вони будуть вважатися такими, що можуть бути усиновлені.

???? Що передбачено національним законодавством України щодо міждержавного усиновлення.

Відповідно до законодавства України для усиновлення дитини-громадянина України іноземцями або громадянами України, які проживають за її межами, потрібна згода Національної соціальної сервісної служби. Саме вона курує питання міждержавного усиновлення.

Зараз Нацсоцслужба не розглядає справи та не видає згоди/дозволи на усиновлення дітей іноземцями та громадянами України, які проживають за її межами. Через активні бойові дії неможливо забезпечити якісну перевірку документів іноземних громадян, які виявили бажання усиновити дитину, забезпечити контакт кандидата в усиновлювачі та дитини, з’ясувати думку дитини щодо усиновлення саме цим кандидатом, отримати висновки і згоди зацікавлених сторін (батьків, закладів, в яких проживали діти, органів опіки та піклування, тощо).

???? Без такої перевірки та попередньої роботи існують великі ризики, що дитина може потрапити до шахраїв, осіб, які не забезпечуватимуть її права та найкращі інтереси, або торгівців людьми.

Коли ситуація дозволить поновити якісну перевірку документів іноземців – кандидатів в усиновлювачі та проводити попередню роботу, необхідну в процесі міждержавного усиновлення, Уряд України невідкладно поінформує громадськість та компетентні органи іноземних держав про умови та особливості відновлення міждержавного усиновлення.

Lля того, щоб отримати фахову консультацію з питань усиновлення або тимчасового прийняття дитини в свою сім’ю рекомендуємо звертатися виключно до служб у справах дітей за місцем свого проживання (перебування) або до Національної соціальної сервісної служби.

Ви можете скористатись чат-ботом «Дитина не сама» https://t.me/dytyna_ne_sama_bot

Він створений за ініціативи Дар’ї Герасимчук, радника–уповноваженого Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації, у співпраці Офісу Президента,

Мінсоцполітики та ЮНІСЕФ для допомоги дітям у складних ситуаціях воєнного стану.

Його можна використовувати, якщо Ви:

• бажаєте тимчасово прихистити дитину у своїй сім'ї,

• ваша дитина загубилася,

• знайшли дитину без супроводу дорослих,

• працюєте з міжнародними організаціями, які готові прихистити українських дітей,

• маєте інші питання стосовно дітей (можна звернутись на гарячу лінію).

 Всю необхідну інформацію для служб у справах дітей можна залишити за посиланням: https://cutt.ly/hAmNiqV.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора