Пошук

Правила розміщення та облаштування вигрібних ям

Дата: 11.03.2025 11:20
Кількість переглядів: 63

Рука архітектора креслить будівельний план за допомогою циркуля. На столі розкладені креслення та макет будинку з білими стінами і синім дахом. Поруч лежать згорнуті рулони паперу.

       Сьогодні при проектуванні і облаштуванні автономної каналізації в приватних домогосподарствах виникає багато запитань щодо розміщення вигрібних ям. Основні гігієнічні вимоги та норми до планування і забудови як нових, так і існуючих міських та сільських поселень України, їх санітарного упорядкування встановлено «Державними санітарними правилами планування та забудови населених пунктів», затвердженими наказом Міністерства охорони здоров’я України» від 19.06.1996 № 173. Крім цього, вимоги щодо санітарного очищення територій населених місць, а також правила виконання робіт з належного прибирання об'єктів благоустрою, викладені в «Державних санітарних нормах та правилах утримання територій населених місць», затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17.03.2011   №145.  

        Дотримання вимог цих документів є обов'язковими для всіх державних, кооперативних, колективних та приватних підприємств, організацій та установ незалежно від відомчого підпорядкування та форм власності. У відповідності до вимог вищевказаних документів, відведення стічних вод, що утворилися в процесі господарсько-побутової і виробничої діяльності (крім шахтної, кар'єрної і дренажної води), повинно здійснюватися централізованою системою водовідведення. Як виняток, за відсутності централізованого водопостачання та водовідведення, допускається зберігати у вигрібних ямах (вигребах) рідкі відходи (фекалії, сеча, помиї), що утворюються у житлових та громадських будівлях і спорудах. Для отримання дозволу на будівництво вигрібної ями потрібно звернутися із заявою до органів місцевого самоврядування, на підставі чого приймається відповідне рішення і надається дозвіл заявнику за вказаною адресою.

          Відповідно до вимог Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць, вигрібна яма (вигріб) повинна бути побудована, як інженерна споруда у вигляді поглиблення в землі та виконана з водостійкого матеріалу і призначена для збирання та зберігання рідких відходів. Дно і стіни у середині вигрібної ями покривають гідро-ізолюючими матеріалами. Наземна частина вигрібної ями повинна бути обладнана щільно прилягаючою кришкою та решіткою для відокремлення твердих відходів. Вигреби необхідно очищати у міру їх заповнення.

        Вимогами «Державних санітарних нормам та правил утримання територій населених місць», вигреби повинні бути віддалені від меж земельних ділянок навчальних та лікувально-профілактичних закладів, стін житлових та громадських будівель і споруд, майданчиків для ігор дітей та відпочинку населення на відстань не менше 20 м. При цьому, відстань від вигребів до громадських колодязів і каптажів джерел повинна бути не менше 50 м. Також, слід враховувати напрямок схилу ділянки.

        Місце розміщення вигребу на присадибній ділянці та відстань від нього до власного житлового будинку повинен визначати власник цього будинку з додержанням правил добросусідства відповідно до вимог Земельного кодексу.

При виникненні спірних питань стосовно розміщення вигрібної ями громадянам необхідно звернутися до відповідних органів місцевого самоврядування.

 

Вінницьке районне управління

Головного управління Держпродспоживслужби

у Вінницькій області


« повернутися до розділу «НОВИНИ»

Код для вставки на сайт