Пошук

Укуси комах, кліщів, павуків, змій. Що робити? Поради МОЗ

Дата: 08.06.2022 09:13
Кількість переглядів: 252

   Влітку ми найчастіше зустрічаємося з мурахами, комарами, мухами, бджолами, осами, шершнями, павуками чи навіть, зміями. У МОЗ розповідають про небезпеку від зміїних укусів, павуків, бджіл, шершнів тощо, та радять як протистояти небезпекам, що можуть підстерігати під час перебування на природі.

Фото без опису

Укуси комах, кліщів, павуків, змій

Щорічно в світі більше 10 мільйонів людей піддаються нападам отруйних тварин, більше 50 тисяч потерпілих гинуть. Причому летальних результатів від укусів бджіл або ос в 3 рази більше, ніж від укусів гримучої змії.

Що робити в разі укусу?

-Упевніться, що ви у безпеці: поруч більше немає комахи чи павукоподібного.

-Огляньте місце укусу. Видаліть жало, якщо воно залишилося.

-Місце укусу обробіть водою з милом.

-Не чухайте і мінімізуйте контакт з одягом у місці укусу. Для зменшення свербежу прийміть антигістамінні препарати. Також місце укусу можна змастити засобом з каламіном.

-Якщо ви таки розчухали шкіру, обробіть ділянку антисептиком без спирту.

-Холодний компрес допоможе зменшити набряк. Візьміть будь-що з морозилки, загорніть у рушник та прикладіть до місця укусу.

-Якщо виникає набряк обличчя чи язика, запаморочення, висока температура, блювання, нудота, зниження тиску чи проблеми з диханням – викликайте швидку!

-Також може трапитися реакція анафілаксія – це масове виділення гістаміну клітинами імунної системи, мастоцитами. У такому випадку розширюються судини, з’являється сильний набряк, стискаються бронхи й людина може задихнутися.

-Якщо у вас хоч раз був такий стан – обов’язково зверніться до лікаря. Він розповість, як правильно надавати домедичну допомогу та порадить імунотерапію.

Якщо вас вкусив павук, не потрібно відсмоктувати чи видавлювати отруту. На території України єдиний справді небезпечний для людини павук – це каракурт. Зустріти його можна вздовж усього узбережжя Чорного та Азовського морів: у бур’янистих заростях, вологих місцях у западинах та на солончаках, у степу, на полях та городах. Спочатку укус каракурта не дуже болісний, одразу може не відчуватися або відчуватися, як укол, але через 10–15 хвилин біль наростає та розповсюджується по всьому тілу.

Перша допомога: заспокоїтися, знерухомити й охолодити місце укусу, багато пити води (бажано теплої й невеликими порціями), прийняти антигістамінні та знеболювальні препарати та негайно звернутися до медзакладу.

Отруйні змії, що живуть на території України представлені кількома видами гадюк.

Найпоширенішими є три види: гадюка звичайна, гадюка степова, та гадюка Нікольського.

Плазуни зазвичай активні з квітня до жовтня і найбільш активні в період розмноження в квітні-травні та восени. Проте влітку у спекотний час змії стають малорухливими і люди можуть не помітити їх та наступити, сісти на них чи лягти. Саме через це стається більшість укусів.

Як захиститися від укусу змії?

Якщо ви йдете в ліс чи в степ, де є ймовірність зустріти змій, одягніть відповідний одяг: високі черевики, довгі штани із цупкої тканини, які бажано заправити у взуття.

Перевіряйте місце, де збираєтесь відпочити. Постукайте палицею по пеньку, поваленому стовбурі дерева чи каменю, на який збираєтесь сісти. Це хороше місце відпочинку не тільки для вас, але й для плазунів.

Що робити, якщо змія таки вкусила?

Негайно їхати до медичного закладу. Лише лікар може надати необхідну медичну допомогу. І лише там є протиотрута, яку за потреби можуть використати. Якщо ви запам’ятаєте, як виглядала змія, яка вас вкусила — це допоможе підібрати правильне лікування.

Якщо до лікарні їхати довго, допоможіть людині, яка постраждала:

-забезпечте їй спокій та мінімум рухів

-давайте пити багато рідини

-при укусах у руку чи ногу - зафіксуйте її за допомогою імпровізованої шини (дошки, палиці)

-за можливості прикладіть до рани лід, загорнутий у тканину

-продезінфікуйте рану та накладіть стерильну пов’язку

Що заборонено робити?

-розрізати рану і висмоктувати отруту

-припікати рану

-обробляти рану додатково

-накладати джгут, оскільки можуть виникнути серйозні ускладнення при його неправильному застосуванні.

Пам’ятайте, що обачність та здоровий глузд – найкращі супутники під час мандрівок на природу.

 

Завідувач відділу контролю та профілактики хвороб   Немирівського   відділу   «ДУ ВОЦКПХ   МОЗ України»                                Анатолій Хмара

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора