Вінницька обласна Асоціація органів місцевого самоврядування інформує:
Опубліковано Закон про нові правила набуття громадянства України
27 квітня, в газеті "Голос України" опубліковано Закон № 2996-IX «Про внесення змін до Законів України «Про громадянство України» та «Про забезпечення функціонування української мови як державної» щодо умов прийняття до громадянства України», який передбачає складання комплексного іспиту з основ Конституції та історії України для тих, хто бажає отримати українське громадянство, а також володіння українською мовою.
Закон набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування, крім пункту щодо забезпечення Кабміном введення в дію нормативно-правових актів, що випливають із цього Закону, який набирає чинності з дня опублікування.
Законодавчий акт вносить зміни до законів «Про громадянство України» та «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
Раніше ми писали, що прийнятим документом:
запроваджується як умова прийняття до громадянства України знання основ Конституції та історії України;
переглядаються строки щодо опанування державної мови на рівні, визначеному законодавством, стосовно осіб, які мають визначні заслуги перед Україною, у тому числі іноземців та осіб без громадянства, які в установленому законодавством порядку проходять військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України, осіб, прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України, і осіб, які отримали посвідку на тимчасове проживання на підставі частини двадцятої статті 4 Закону «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»;
запроваджується зобов'язання для вказаних категорій осіб протягом двох років з моменту прийняття до громадянства України щодо складання іспитів з основ Конституції, історії України та на рівень володіння державною мовою і подання документів про складання таких іспитів;
встановлюється, що невиконання зобов'язання про складання іспитів з основ Конституції, історії України, на рівень володіння державною мовою вказаними категоріями осіб є підставою для втрати громадянства України;
уточнюються умови для прийняття до громадянства України дітей, а також осіб, визнаних судом недієздатними, осіб з інвалідністю, пов'язаною з порушеннями зору, слуху, мовлення, осіб, які мають психічні розлади.
Більше аграріїв зможуть подати заявки на бронювання працівників
Мінагрополітики розширило Критерії з визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для національної економіки в галузі сільського господарства в особливий період (Критерії).
Зокрема, наказом Мінагрополітики розширено Критерії щодо площі оброблювальних угідь (не менше 500 га замість 1000 га) та середньої кількості застрахованих осіб-працівників (не менше 20 осіб замість 50).
Також доповнено новими кодами класифікації види економічної діяльності (КВЕД), а саме:
21.20 Виробництво фармацевтичних препаратів і матеріалів (щодо ветеринарних препаратів);
46.14 Діяльність посередників у торгівлі машинами, промисловим устаткованням, суднами та літаками;
28.93 Виробництво машин і устатковання для виготовлення харчових продуктів і напоїв, перероблення тютюну.
Довідково: наказом Мінагрополітики від 21.02.2023 № 223 затверджено Критерії з визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для національної економіки в галузі сільського господарства в особливий період (із змінами).
Щоб отримати статус критично важливого підприємства у галузі сільського господарства, необхідно відповідати трьом і більше критеріям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів № 76.
Мінагрополітики повідомило, що після отримання статусу критично важливого підприємства, установи чи організації подається заявка на бронювання військовозобов'язаних працівників, як зазначено в розділі «Куди подавати заявку на бронювання».
Витяг про несудимість можна отримати в Дії
Українці можуть отримати витяг про несудимість у кілька кліків у Дії.
Нова послуга доступна в застосунку Дія для всіх користувачів, які досягли 14 років, повідомило Міністерство цифрової трансформації.
«Команда Мінцифри продовжує цифровізувати найпопулярніші держпослуги. Витяг про несудимість - один із найзатребуваніших документів у країні. Щорічно його отримують близько 1 млн українців. Тепер документ можна одержати в Дії. Ми автоматизували процес підготовки витягу та зробили його максимально зрозумілим і швидким, щоб українці могли користуватися зручною онлайн-послугою», - зазначив Віце-прем'єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій - Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Витяг про несудимість потрібен у багатьох життєвих ситуаціях: зокрема, щоб влаштуватися на роботу, усиновити дитину, взяти участь у тендері чи стати на облік у ТЦК і СП.
Тепер витяг можна отримати швидко та зручно в застосунку Дія. Якщо інформація про вас є в центральній базі даних та не потребує додаткової перевірки, дані підтягнуться з реєстрів і витяг сформується автоматично.
Щоб отримати витяг про несудимість у Дії, потрібно:
у застосунку перейти в розділ Послуги;
вибрати Довідки та витяги - Витяг про відсутність судимості;
вибрати тип та мету запиту;
заповнити дані про себе;
надіслати запит.
Президент підписав Закон про заборону пропаганди російської імперської політики
Президент України Володимир Зеленський підписав Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» (законопроєкт №7253). Про це повідомила пресслужба ВР у Facebook.
Комітет гуманітарної та інформаційної політики роз'яснив основні положення:
Відповідно до закону російська імперська політика визнається злочинною та засуджується, пропаганда цієї політики та її символіки забороняється.
Закон набуде чинності через три місяці після опублікування, після чого органи самоврядування і військові адміністрації мають за пів року звільнити публічний простір від символів русского міра: демонтувати пам'ятники й пам'ятні знаки, перейменувати вулиці й інші об'єкти.
Будуть перейменовані й населені пункти, назви яких пропагують російську імперську політику, її діячів чи пропагандистів.
В Україні більше не буде назв і зображень, присвячених суворовим і кутузовим, пушкіним і булгаковим, російським містам і завоюванням. Цінні пам'ятки будуть перенесені до музеїв.
Так само будуть перейменовані населені пункти, назви яких не відповідають стандартам української мови (на кшталт Октябрського чи Южноукраїнська).
Після набуття законом чинності юридичні особи матимуть місяць, щоб вилучити символи російської імперської політики зі своїх назв, документів та символіки. Протягом трьох місяців російські символи мають щезнути і з товарних знаків.